ASTD Center

Maďarsko důl Kőbánya

Mapa:
kobanya10
Termín: 5. - 7.1. 2024

Na východní straně Budapešti se nachází labyrint vápencových chodeb. Z tohoto vápence bylo postaveno mnoho ikonických budov města. Později je vinaři využívali jako sklepy a od 20. století vlastnil místo pivovar Dreher. Během 2. světové války zde byla skrytá továrna na letecké motory. V současné době jsou některé místnosti pod vodou. Nečekejte typické důlní potápění, jedná se v podstatě o zatopené místnosti a sklepy továrny, takže zde nejsou koleje, ale schody. K potápění v zatopeném pivovaru není nutná certifikace CAVE. Pro vstup je potřeba technická výstroj: dvojče, stage, suchý oblek.

Hned za branou do areálu je zázemí s plnírnou, plní vzduch i Nitrox. K dispozici záchody, kafe, rycholovarná konvice. Záchody jsou v zázemí, druhé potom neudržované přímo v dole. Z některých ponorů je to ale na záchod daleko. Potápěči a jejich výstroj se dopravují v nákupních vozících, U každého vstupu do vody jsou želené stoly na přípravu.

Naposledy sloužil zatopený vápencový důl jako zdroj vody pro místní pivovar, sklad částečně taky provoz. Za druhé světové války sloužil pro vojenské účely, po válce byla část určena jako kryt. Nyní využíván pouze k potápění. Veřejnosti je přístupná pouze střední část, bývalý kryt a chodby vedoucí dále pod městem jsou uzavřeny.

Velká část zatopená není, stovky obrovských chodeb. Zatopených částí je několik, na dně každé je poklopem uzavřena studna původního pivovaru. Jen jedna není uzavřena poklopem. Tu nejjednodušší tvoří v jeden velký rozčleněný prostor s relativně užším vchodem a hloubkou 34 m. Jsou tu různé atrakce typu schodiště a necelých deset metrů dlouhá svislá trubka, kterou se dá proplavat.

Dalši prostor je tvořen čtvrt kilometru dlouhou chodbou (v hloubce do 15 m), která spojuje dvě místnosti plné vybavení. Ta hlubší, se dnem v 24 m, má otevřenou hladinu. Mělčí má hloubku 21 m.

V dole jsou ještě dvě další místa, kde se dá potápět.

 

UBYTOVÁNÍ A STRAVA:

Ubytování dvě noci od pátku až do neděle, bude zajištěno v hotelu Atlantic nebo obdobném se snídaní. Jsou tam vyhřívané garáže, tak aby nám výstroj nezamrzla v autě :-)

Ubytování se většinou pohybuje cca kolem 700 Kč na osobu a noc se snídaní.

POTÁPĚNÍ:

V pátek večer dorazíme do hotelu, kde se ubytujeme. V sobotu budou dva ponory. Prní ponor bude ráno cca po 8h a druhý ponor v odpoledních hodinách. Třetí a popřípadě čtvrtý ponor bude podobně v neděli a pak návrat domů.

Na ponorech se o vás budou starat dva instruktoři průvodci Jarda a Vaclav, tak aby jste se cítili bezpečně a měli co nejlepší zážitky :-)

Cena:

4 ponory s průvodcem  7 854 Kč s DPH

3 ponory s průvodcem  6 160 Kč s DPH

 

Cena obsahuje:

ponory s průvodcem

V ceně není zahrnuto:

doprava, ubytovaní a strava

 

POTÁPĚČSKÉ POJIŠTĚNÍ

Pro potápění v zahraničí je důležité si zřídit pojištění na rizikové sporty, to platí i u možností pokud si dokunčujete kurz potápění. 

My často využíváme bývalou ERGO pojišťovnu, dnes už je to SV. POJIŠŤOVNA, ale v nabídce to má dnes už většina pojišťoven.

Nejlepší pojištění zajišťuje celosvětová potápěčská pojišťovna DAN, ale u té se sjednává pojištění na celý rok, tak je třeba zvážit jak často se budete v zahraničí potápět.

Pokud se chcete pojistit u těchto pojišťoven, použijte odkazy níže.

Loading...