ASTD Center

RADY INSTRUKTORA - Jak se připravit a na co si dát pozor při ochutnávkovém ponoru?

2.12.2019 | COOL DIVERS - Rady instruktora

foto

Jaromír Biolek - instruktor potápění | cooldivers.cz

Jedete na dovolenou do zahraničí a plánujete absolvovat tzv. ochutnávkový ponor (zkušební ponor)? Dáme Vám pár rad, co vás čeká a na co si dát při ponoru pozor.

Maximální povolená hloubka ponoru by neměla přesáhnout hranici 12m. Ochutnávkový ponor může provádět pouze instruktor. V některých asociacích jako je například PADI může provádět ponor i divemaster, ale s certifikací pomocník instruktora (Assistant instructor). Instruktor může vzít maximálně jednoho člověka na ponor, nebo za pomocí divemastra dva lidi.


Před ponorem by mělo dojít k seznámení, co vás čeká, ukázat si signály pro komunikaci pod vodou a krátké proškolení ohledně výstroje, kterou budete mít na sobě.

ochutnávkový ponor cool divers potápění Ostrava koupaliště

Ochutnávkový ponor - koupaliště Vřesina | COOL DIVERS

Důležité je dodržování čtyřech pravidel:

  1. Nejdůležitější pravidlo je, nikdy nezadržuj dech a pravidelně dýchej.
  2. V hloubkách už pod 2m pravidelně přetlakuj uši, jinak budeš pociťovat jejich bolest, která se s přibývající hloubkou bude násobit, až by mohlo dojít k prasknutí bubínku. Doporučuji provádět přetlakování ještě před tím než tě uši začnou bolet. Přetlakování provádíš tím, že si rukou přes masku (brýle) stiskneš nos a foukneš do něj jako bys chtěl se vysmrkat, až ucítíš lupnutí v uších. Tento manévr prováděj pravidelně při sestupu. Při výstupu se odtlakování provádí automaticky. Přetlakování uší se někdy nemusí podařit a je to z důvodu nachlazení, rýmy, alergie. Pokud jsi nachlazený a máš plný nos nebo ucpané dutiny, tak do vody raději nelez.
  3. Pokud se ti něco nezdá, máš strach, zachvátí tě panika nebo ti je zima, neboj se ukončit ponor smluveným signálem ruky v pěst a palcem nahoru směřujícím k hladině.
  4. Nacvič si třeba na bazéně jednoduchý grif, jak si vylít z masky (brýlí) vodu pod hladinou. Ukončovat ponor pokaždé, kdy ti nějakou netěsností nateče voda do masky není moc pohodlné a příjemné. Manévr provádíš způsobem, že si pod vodou trochu zakloníš hlavu směrem k hladině a prsty jedné ruky si lehce přidržíš horní část rámečku masky a vyfoukneš nosem trochu vzduchu z plic. Pokud jsi to udělal správně, voda z masky se vyfoukne ven a maska zůstane prázdná. Tento manévr můžeš použít i při zamlžení masky, kdy si necháš zatéct trochu vody do masky a tím si jí propláchneš a zase vyliješ. 


Základní potápěčské signály:

potápěčské signály cool divers

Jak je možné se na ochutnávkový ponor či potápěčský kurz přihlásit?

Obecně se na jakýkoliv potápěčký kurz či ochutnávkový ponor můžete přihlásit přes formulář na těchto stránkách v sekci potápěčské kurzy, zprávou přes facebook, e-mail nebo zavolejte na číslo +420 737 737967. Pokud někomu nevyhovuje žádný termín z vypsaných kurzů, rádi se s vámi domluvíme na jiném.

Aktuální termíny vypsaných ochutnávkových ponorů a potápěčských kurzů najdete na našem facebooku.

Loading...